Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Росія дуже залежна від імпорту, зокрема від імпорту продовольства, - експерт

Росія дуже залежна від імпорту, зокрема імпорту продовольства, тому відмова від закордонних продуктів може обернутися в короткостроковій перспективі катастрофою, - заявив президент Центру економічних і соціальних досліджень (CASE) з Варшави Крістофер Хартвелл. Про це він сказав в ексклюзивному коментарі телеканалу БТБ. Експерт назвав маячнею ідеї Кремля про те, що відмова від імпорту заподіє економічний збиток ЄС або США.

«Це просто маячня. Росія настільки залежна від імпорту, зокрема їжі, що встановлювати торговельні обмеження і стверджувати, що вони зашкодять ЄС чи США - це просто маячння», - прокоментував експерт. На його думку, радянський менталітет не викорінено в РФ, і країна далека від справжніх ринкових механізмів.

«На «Форбс» бачив коментар, в якому говорилося, що Росія не розуміє, що таке торгівля. І мені здається, що в цьому вся справа. Радянський менталітет, уявлення про те, що уряд, бюрократія можуть контролювати торгівлю, нерозуміння того, які вигоди вона може принести росіянам. Адже Росія купує ті товари, яких у неї немає. Росія дуже залежна від імпорту з країн Європи та Сполучених Штатів і решти світу. Якщо вони не закриються від усього світу і не перетворяться в другу Північну Корею, інші країни замість нинішніх постачальників отримають можливість імпортувати в Росію. Але в короткостроковій перспективі це буде просто катастрофа», - упевнений Хартвелл.

При цьому експерт додав, що відновити Росії порушені зв'язки із зарубіжними виробниками буде набагато складніше, ніж порвати. «Проблема в тому, що встановлення зв'язків із зарубіжними ринками - це дуже енерговитратний процес. Ви повинні бути великим виробником, і на вашу продукцію повинен бути попит. Коли уряд починає втручатися в ці природні процеси, воно намертво зупиняє прогрес, причому дуже швидко. Відбувається збій. Після цього буде переорієнтація торгівлі, або короткострокова, або навіть середньострокова», - сказав він.

При цьому експерт додав: «Це не говорить про те, що польські виробники яблук, наприклад, не постраждають в короткостроковій перспективі. Найімовірніше, вони постраждають. Однак вони знайдуть нові ринки збуту. Просто це буде більш довгостроковий процес. США в 2010 році пережили заборону на імпорт птиці до Росії, який тривав близько 9 місяців. Збиток індустрії від цього оцінювали в 400 млрд доларів. Однак забавним моментом було те, що обсяг експорту м'яса птиці був точно таким же, як, приміром, в 2009 або 2011 роках. Так що альтернативні ринки були знайдені».

«Уряд не повинен втручатися в торговельні зв'язки, створення яких зайняло дуже багато часу. Коли зв'язки рвуться, для їх відновлення потрібно багато часу. Навіть якщо завтра Путін скаже, що він передумав, і що скасовує своє рішення, то потік польських яблук не хлине на російський ринок. Тому що виробники не будуть впевнені ні в чому: якщо завтра уряд зміниться, чи не опиняться вони знову в «забороненому» списку. Це просто жахливо для бізнесу», - підсумував Хартвелл.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ